V sobotu měl svátek František. Protože ovšem význačných osob s tímto jménem je poměrně dost, vzpomeňme alespoň ty nejznámější – Franta Pepa Jednička. Franta Palacký. Franta Kocourek z Brna. Franta Fuka. Jenže ti všichni, ať žijící, či zesnulí velikáni, musejí sklopit uši před Fandou z Vatikánu.

Fanda je řízek. Když se Benedikt XVI. rozhodl, že je už moc starý a že nemůže vykonávat papežský úřad dobře, byla to malá revoluce. A pro mne smutné období, protože byl konec všem těm krásným vtipům a obrázkům, které jej přirovnávaly k senátoru Palpatinovi, pozdějšímu Imperátorovi.

Když se sešly hlavy s kardinálskými solidei , zavřely se do kaple a radily se, nebyl jsem si jist, co čekat. Po Karolu Józefovi Wojtyłovi alias Janu Pavlovi II., který, přestože udělal mnoho dobrého, stále lpěl na starých církevních dogmatech ohledně kondomů a gay komunity, nastoupil Ratzinger. Cožpak o to, ve finále to byl takový papež, který toho suma sumárum moc nezkazil, ale taky nic nikam neposunul. A co se týče aféry ohledně hospodaření Vatikánské banky, v tom měl taky asi trošku namočené prsty. Ale budiž. Bylo jasné, že přijde změna. Jen nikdo nevěděl jaká.

Když kardinálové konečně smotli brčko, z komína vyšel bílý kouř a světem se rozlehlo volání, že papaj habemus (což je asi nějaká flanďácká bašta), byl jsem zvědav. Jedna z prvních věcí, kterou se veřejnost o novém papeži dověděla, bylo to, že pochází z Argentiny a je členem Tovaryšstva Ježíšova. Nejeden člověk si vzpomněl na Karla Havlíčka Borovského a jeho „Českých knížek hubitelé lítí: plesnivina, moli, jezoviti“.
Když se pak ukázalo, že si vybral jméno podle Františka z Assisi, zakladatele řádu františkánů – ten rozpor nebudil moc důvěru. Jenže se ukázalo, že kardinálové měli tentokrát šťastnou ruku. A zvolení Jorgeho Maria Bergoglia papežem je krok správným směrem.

Fanda je řízek. Mluví s lidmi na rovinu, na ochranku vcelku kašle, objímá se s nemocnými, dokáže se zasmát tomu, když mu holub posere roucho, nestydí se bezdomovcům umýt nohy, oddá lidi, kteří již mají dítě, a ještě navíc má takové to lidské pochopení. A postupně vyhazuje hodnostáře, které zdědil po Ratzingerovi i Wojtyłovi a kteří měli prsty nebo penis v nějaké té aféře, co otřásala stolcem.

Nejvíce ale oceňuji dvě věci. Hlásání návratu k chudé církvi, která je k službám potřebným, je velká myšlenka. A jako taková krásně dráždí klér po celé Evropě, zejména pak u našich severních sousedů. Pšonští církevní hodnostáři jen těžko koušou myšlenku, že by se museli vzdát svých majetků. A aby toho nebylo málo, nový pontifik se na dotaz, jak se dívá na gaye, vyjádřil následujícím nesmrtelným citátem:

Pokud je někdo gay a hledá Boha a dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?

Respect, Fando. Respect. A vše nej k svátku. Byť opožděně.

Extrémní redaktor

Čechy Čechy über all... ...cifix.