Pokud bych někdy musel vybrat jednu jedinou nejoblíbenější hudební skladbu, s velkou pravděpodobností by to byl Sup (Gamen) od švédské kapely Garmarna. Ta skladba mi připadá geniální hned z několika důvodů. Nejsem muzikant, ale jsem přesvědčený, že tady ta muzika perfektně šlape. Celou dobu mě fascinují bicí. Skvělý je základní riff houslí a i to, že tu vůbec tak výrazný riff houslí je, a housle zde hrají velmi výraznou roli, mi připadá velmi originální. Do toho ta rocková a divoká atmosféra klipu, elektronické ruchy a změť těl. V tom všem stojí bez hnutí bílá vikingská princezna a bez ohledu na vřavu kolem zpívá nějaký prastarý příběh  o těžce zkoušené lásce.

¨Kapelu jsem objevil na albu Guds spelemän v době, kdy existovaly servery jako RapidShare, Megaupload apod. a člověk jen potřeboval vědět, co hledá. Na tomhle albu je hned několik skvělých skladeb. Mimo jiné třeba Valurven (vlkodlak), která se sice nedočkala klipu, ale řadím ji mezi ty nejlepší.

Z obou ukázek je zřejmé, že tihle Švédi vychází ve své hudbě ze švédských tradic. Vedle čistě rockových nástrojů hrají také na tradiční švédské instrumenty – housle a niněru.

Niněra neboli hurdy gurdy je nejlépe slyšet v další skladbě Der Holger. 

Další pozoruhodnou skladbou s alba  Guds spelemän je Vänner och fränder. Jen tak pro zajímavost: klip byl natočen v roce 1996 na 35 mm film a celé album získalo švédskou Grammy.

 

První skladba Gamen vyšla v roce 1999 na albu Vedergällningen. I na tomto albu je několik zajímavých kousků. V hudbě kapely je stále více slyšet elektronika.

V roce 2001 vyšlo album Hildegard von Bingen (16. září 1098 – 17. září 1179). To byla pozoruhodná německá křesťanská mystička, přírodovědkyně, lékařka, hudební skladatelka a spisovatelka, členka benediktinskeho řádu a zakladatelka kláštera na Rupertsbergu u Bingenu.

Málem to vypadalo, jakoby Garmarna tímto zvláštním albem ukončila kariéru. V roce 2016 ovšem vyšlo zcela nové album s výmluvným názvem 6. Hned úvodní skladba Över Gränsen ukazuje, že Muzikanti nechtějí jen těžit z toho, že spousta fanoušků čeká na jejich návrat. Je v mnohém jiná, než cokoliv, co dříve vytvořili, současně jsou to pořád oni – stará dobrá Garmarna. Skvělý je také klip ke skladbě a zajímavý je vstup sámské hiphoperky Maxidy Märak.

Ostaní skladby mají mnohem blíž tomu, co už někdy od Garmarny zaznělo. Občas zazní i kvalitní pop; u mě má ovšem návrat Garmarny pět hvězdiček z pěti.

Na závěr ještě záznam z koncertu, na kterém zazněly i některé novinky z alba 6, například Väktaren.

Horal, snílek, pisálek, generátor prchavých okamžiků, šéfreaktor, spoluautor Vibeke Björgen

Předchozí článek

Hazmat Modine

Další článek

ZVUKY ISLANDU