Nouzovské muzeum v neděli 24. dubna otevře zcela novou expozici věnovanou vidlím.
„V dnešní přetechnizované době nezaškodí připomenout si, že Nouzovsko je odpradávna krajem zemědělským. Obdělávání půdy má zde tisíciletou tradici a domnívám se, že máme být na co pyšní,“ říká kurátorka výstavy vidlí a ředitelka nouzovského muzea v jedné osobě, paní magistra Šarlota Nedomanská.
Expozice je rozdělena do tří částí podle historického období, z něhož jednotlivé exponáty pocházejí.
„Vystavujeme na 40 kusů vidlí a musím se pochlubit, že se nám podařilo sehnat několik opravdu unikátních exponátů, které jinde těžko uvidíte,“ říká s hrdostí v hlase paní Nedomanská, zatímco nás provádí přízemím nouzovského muzea.
Výstava nabízí téměř vyčerpávající množství exponátů. K vidění jsou jak vidle klasické, určené pro manipulaci s hnojem a chlévskou mrvou, tak třeba tzv. ‚podávky‘, určené k manipulaci se senem a slámou, rycí vidle, které jsou podobně jako rýč určené k rytí, ale oproti rýči se snáze zabodávají do země, dále též vidle na štěrk nebo dvourohé dřevěné vidle zvané ‚výtřasky‘.
„Jednoznačně nejvzácnějším vystavovaným kusem jsou tyto keltské vidle z přibližně 2. století před naším letopočtem, které jsme nalezli při vykopávkách keltského oppida na Homoláku. Jsem moc ráda, že touha po poznání vlastní kultury překonává i malicherné sousedské spory, a tak se nám podařilo do sbírky pořídit i několik vidlí z Bohatova. Je ale potřeba připomenout, že nejstarší nalezené bohatovské vidle jsou o dobrých osm set až tisíc let mladší než ty naše,“ uzavřela ředitelka muzea.
Výstava začíná v neděli ve 14. hodin a bude se jednat o stálou expozici, takže neváhejte s návštěvou.