DomůKulturaNouzovské muzeum otevře novou...

Nouzovské muzeum otevře novou výstavu vidlí

Nouzovské muzeum v neděli 24. dubna otevře zcela novou expozici věnovanou vidlím.

„V dnešní přetechnizované době nezaškodí připomenout si, že Nouzovsko je odpradávna krajem zemědělským. Obdělávání půdy má zde tisíciletou tradici a domnívám se, že máme být na co pyšní,“ říká kurátorka výstavy vidlí a ředitelka nouzovského muzea v jedné osobě, paní magistra Šarlota Nedomanská.

Expozice je rozdělena do tří částí podle historického období, z něhož jednotlivé exponáty pocházejí.

„Vystavujeme na 40 kusů vidlí a musím se pochlubit, že se nám podařilo sehnat několik opravdu unikátních exponátů, které jinde těžko uvidíte,“ říká s hrdostí v hlase paní Nedomanská, zatímco nás provádí přízemím nouzovského muzea.

Výstava nabízí téměř vyčerpávající množství exponátů. K vidění jsou jak vidle klasické, určené pro manipulaci s hnojem a chlévskou mrvou, tak třeba tzv. ‚podávky‘, určené k manipulaci se senem a slámou, rycí vidle, které jsou podobně jako rýč určené k rytí, ale oproti rýči se snáze zabodávají do země, dále též vidle na štěrk nebo dvourohé dřevěné vidle zvané ‚výtřasky‘.

„Jednoznačně nejvzácnějším vystavovaným kusem jsou tyto keltské vidle z přibližně 2. století před naším letopočtem, které jsme nalezli při vykopávkách keltského oppida na Homoláku. Jsem moc ráda, že touha po poznání vlastní kultury překonává i malicherné sousedské spory, a tak se nám podařilo do sbírky pořídit i několik vidlí z Bohatova. Je ale potřeba připomenout, že nejstarší nalezené bohatovské vidle jsou o dobrých osm set až tisíc let mladší než ty naše,“ uzavřela ředitelka muzea.

Výstava začíná v neděli ve 14. hodin a bude se jednat o stálou expozici, takže neváhejte s návštěvou.

Nejčtenější

Týrání zvířat na ZŠ Nouzov?

Na obecní úřad dorazil letos již čtvrtý anonymní podnět. Dle vyjádření starosty...

Smyčka kolem Nočního démona se stahuje

Na včerejší narychlo svolané tiskové konferenci oznámili členové nouzovské Hlídky občanské...

Letošní Majoneeza opět skvělá

Druhý květnový víkend na hřišti Sportingu patří již každoročně tradiční rockové...

První genderově neutrální toalety v Nouzově!

Majitelka hospody U lípy Alena Varyšová oznámila, že ve svém zařízení...

- REKLAMA -

spot_img