To se tak někdy stane. Popřejete šéfredaktorovi k výročí a on vám před celym národem jen tak mimochodem naznačí, že už od vás dlouho neviděl žádnou práci. No jo no, když není čas, není hotová práce. Asi takhle já to vedu:

5:50 Zvoní budík. Mám to kytarový sólo rád, pročež si ho za chvíli nechám zahrát ještě jednou.

6:08 Je to možný, že sem ho v 5:59 propásl?

6:17 Vstávám a snídám.

6:40 Odcházim na WC s novým TJZ.

7:05 Měl bych odjíždět do práce, ale v obecní prodejně čekám na obecního pastýře Žolinu, abych mu zadal práci.

7:15 Objíždim vesnici a se staženym okýnkem a vypnutym rádiem se snažim zachytit řev křoviňáku.

7:20 Zakecám se s Komančem, ohlásí mi, že by potřeboval pro požárníky nový boty. Řeknu mu, ať je objedná přes internet s dodáním mně na adresu OÚ č.p. 57, že fakturu proplatim.

7:28 Odjíždim do práce a potřetí volám Žolinovi.

7:45 Už sem měl bejt v práci, naštěstí je na dálnici štau. Volá mi Žolina. Prej si zapomněl telefon v autě a ptá se, jestli mám návrhy, co by měl dneska dělat?

7:46 Sekat nemůže, prší. Nahazovat nemůže, došel mu cement.

7:47 Na střechu nemůže, nemá žebřík. Topenář mu tři dny nebere telefon. Sklenář má dovolenou.

7:48 Tohle se musí dělat ve dvou. Zlomil násadu u motyky.

7:49 Do stavebnin se nemá jak dostat, má rozbitý auto.

7:50 Posílám ho sekat hřiště. Ať si zmokne, čudák.

8:15 Už jsem skoro v práci. *od teď do 17:00 vyplňuje veškerý nedefinovaný čas práce pro mého zaměstnavatele.

8:25 Volá mi Komanč. Neberu to, procházim kolem ředitelny.

9:10 Najdu jeho zmeškenej hovor. Nebere to.

9:45 Najdu další jeho zmeškanej hovor. Vezme to a ohlásí mi, že objednal ty boty.

9:55 Volá zastupitelka Podolská (Komančova matka), že před jejich barákem začali asfaltovat silnici. Bylo to tak objednaný, takže cajk. Domlouváme se, že mi večer podepíše zápis ze schůze.

10:50 Volám zpět dva neznámé zmeškané hovory, marketingové průzkumy.

11:35 Volá mi Komanč, že si to popletl a tento týden nebude mít čas na Vinohradech vyzvednout ty boty v osobním odběru. Spolknu sousto, odmítnu jet cokoli kamkoli vyzvedávat a volám do e-shopu, ať změní způsob přepravy.

12:10 Volá Komanč a ptá se, kdo teda vyzvedne ty boty. Nadává, že chtěl jen ušetřit na poštovným.

13:20 Volá Podolská, že cestáři jí to chtěj vyasfaltovat až k plotu. Bylo to tak objednaný, takže cajk. Podolská mi dává najevo, že můj názor zcela nesdílí.

13:27 Rezignuju návalu jejích výčitek a volám cestmistrovi, ať to vyasfaltuje rovnoběžně a začne sčítat méněpráce.

13:55 Volá mi pošťák, kde mi má vyložit papíry do tiskárny. Volám Žolinovi, nebere to.

13:56 Volám pošťákovi, ať to nechá v obecní prodejně.

14:10 Volá mi účetní, že by potřebovala od Žoliny dva podpisy na růžový papíry, a že je bude potřeba ještě dnes odeslat datovkou. Mám se pro to stavit, až pojedu z práce.

14:30 Volá mi duo Hlaváčová/Kubálek. (Vloni si dopisem a pětistránkovou dokumentací stěžovali na přerostlý tůje v Tunovic dvoře. (Ano, ty tůje sou zasazený přímo před voknama H/K, ale barák H/K stojí v podstatě uvnitř Tunovic statku s oknama do jejich dvora.)) Chtějí mi jen předat nějaký dokumenty ke své chalupě č.p. 70, co by si přáli archivovat na úřadě. Domluvíme se, že se uvidíme večer.

14:35 Žolina to nebere. Jestli mi to neveme, budu večer zase kroužit po vsi.

14:50 Volá manželka na kus řeči. Zajímá se, kdy dneska dorazim domů.

15:10 Žolina to pořád nezvedá.
*od tří do pěti mám nejvyšší produktivitu práce

17:10 Volám manželce, že sem na cestě domů a že se zastavim pro pečivo, jak chtěla. Nadiktuje mi nákupní seznam a sdělí mi, že by chtěla jet večer cvičit.

18:00 Na návsi potkám Komanče, kterej mě požádá o dvě tatrovky 0/22 drti, který chce vysypat matce před plot, jelikož díky silničářům tam nemůže vystoupit z auta. Ano, nezměněná nivelita vozovky opravdu vypadá jinak, ale ohledně parkovacího stání se měl líp domluvit s matkou.

18:15 Vytahuju Žolinu od piva, tepu ho, že mi nevolá zpátky. Nadává mi, že nemá služební telefon, a že tu odpolední půlhodinu na kafi u mámy si pochopitelně zejtra napracuje. Dušuje se, že zbylejch sedm a půl hodiny pracovní doby tvrdě dřel. Štamgasti se ho zastávají a chtějí mi objednat pivo. Potřebujou se prej na něco zeptat. Zdrhám.

18:30 Manželka mi v předsíni sděluje, že náš mladej už spí a že mi vzkazuje, že mě má rád, že večeři mám v mikrovlnce, a že odjíždí cvičit. Mikrovlnka cinkne.

18:31 Volá mi otec. Ptá se, jestli už se potvrdilo, že mladej má mononukleózu a nadává mi, proč neznám výsledky. Potom mi vysvětluje, že sem ještě mladej, že je to správný, a že mám makat. Strkám prst do omáčky a zapínám mikrovlnku.

18:53 Ze záchoda mě zvedá duo Hlaváčová/Kubálek a předává mi rozhodnutí soudu k č.p. 70 z roku 1973. K němu přikládá čtyřstránkovou rukou psanou stížnost na svou sousedku, jejíž předzahrádka je vypěstovaná na obecním pozemku, přičemž domeček H/K díky tomu vlhne. Zapínám mikrovlnku.

19:05 Volá mi Podolská, že se za deset minut zastaví podepsat zápis ze schůze. Zapínám počítač, žhavim tiskárnu, kompletuju.

19:20 Podolská ťuká na dveře, podepisuje se, chválí novej asfalt a žádá o dvě tatrovky 0/22 drti, jelikož klukům se teď blbě parkuje. Z neznámého důvodu stále odmítá asfalt až ke plotu.

19:30 Zapínám mikrovlnku a du si otevřít pivo.

19:55 Mám dojedeno, za deset minut dorazí manželka a pozdravíme se.

20:20 Zapínám úřední počítač a plotýnku pod hliníkovou konvicí. Krmim želvu, zítra jí musim vyměnit vodu. Normálně bych si dal panáka, ale čekám Animuka, aby se podepsal na zápis ze schůze, takže dnes to bude jenom čaj.

20:40 Otevřel se Outlook, Spotify Discover Weekly hraje nahlas, začínám fungovat.

21:00 Vymazáno 23 spamů.

21:02 Větrám kuchyňku. Je plná páry, protože voda na čaj se skoro vyvařila. Zbylo tam tak na hořčičák, přehazuju pytlík.

21:25 Odeslány 3 odpovědi, přeposlány 2 faktury, e-mailová schránka vyřízena.

22:00 Datovkou odeslány Žolinovy růžový papíry, vytištěny čtyři došlé úřední dokumenty. Roztříděny na „odpovědět hned,“ „založit“ a „přečíst,“ odesláno kladné vyjádření k existenci místní komunikace, zbytek odložen k založení a k přečtení (nějak se mi to hromadí, měl bych to začít číst na WC).

22:05 Porovnávám dva rozpočty na právě dokončenou opravu silnice a potvrzuju své podezření, že je o 60 000 kč předražená.

22:15 Přichází Animuk, podepisuje zápis ze schůze a odchází, aniž by pozdravil. Du na panáka.

22:20 Scanuju zápis, pokoušim se ho vložit na webovou úřední desku. Od té doby, co sme přešli na ten modernější systém, se mi ještě nepodařilo něco zveřejnit, ale nevzdávám to. Prej mě ajťáci jakožto nejmladšího úředníka v okrese berou jako betatestéra a na každej poznatek ode mě opravdu čekají, protože jen tak dosáhnou dokonalosti.

22:45 Du na panáka, protože po změně statusu zprávy z „čekající“ na „zveřejněno“ mi z úřední desky zmizelo šestnáct z dvaceti už vloženejch článků a to se tam ten zápis ani neobjevil. Začínám smolit líbesbríf ajťákům. Prinscreenama nešetřim, protože vim, co se sluší a patří.

23:00 Zjišťuju, že webová úřední deska je kompletní včetně dnešního zápisu. Vkládám tam ještě usnesení a objevuje se hned. Na konec dopisu ajťákům doplňuju post scriptum, že už to funguje a stejně to odesílám. Du na panáka.

23:05 Vkládám odkazy na zápis na facebook. Na vzkaz od štamgastů, že už sem od října nebyl v hospodě a že se mnou potřebujou nutně mluvit, tak ať koukám dorazit, odpovídám, že od pondělka do čtvrtka mě najdou na úřadě ještě hodinu po zavíračce a že v pátek v sobotu a v neděli dospávám, takže nikam nepudu.

23:07 Přichází odpověď: „Co má zůstat v hospodě, zůstane v hospodě.“ Du na panáka.

23:20 Konečně mám podepsaný faktury za předchozí měsíc. Účetní bude mít radost. Du na panáka.

23:25 Měl bych jít domů, ale mám pocit, že bych měl taky udělat nějakou práci. Předraženou zakázku na asfalt odkládám na zítřek a začínám študovat dotační tituly Ministerstva pro místní rozvoj. Zdá se mi, že by se dalo něco vytřískat z fondu na opravy sakrálních objektů. Ale musim jednat rychle, žádosti berou už jen čtrnáct dní.

23:45 Píšu poptávku chlapovi, co nám loni dělal fasádu na kapličce, jestli by nenašel čas na další rozpočet pro žádost. Píšu na sekretariát mikroregionu, že dělám na podkladech a že budu potřebovat vyplnit žádosti. Píšu do Jevišova na odbor památkový péče, že budu potřebovat potvrzení, že kaplička v poli není památkově chráněná.

00:05 Volá mi rozespalá manželka, ptá se proč už nejsem doma, a sděluje mi, že ráno vstávám do práce. Vypínám počítač, du na panáka.

00:10 Vyvěšuju dokumenty na úřední desku u prodejny a včerejší datum zveřejnění už nepřepisuju. Vždyť to stejně nikdo nečte.

00:35 Ležim v posteli a řikám si, že zejtra bych měl konečně napsat něco pro Zeitung.

 

Foto: Gerhard Höllisch

Revolucionář lokálního významu. Kvasič, palič, píč.