Téměř po dvaceti letech se Comics Centrum vrací k jednomu ze svých prvních titulů a vydává ho v nové podobě, kolosální knize obsahující prvních patnáct čísel komiksové řady Tomb Raider: The Series a oslavující dvacet let od zrodu její hrdinky. Protože mě tehdy herní série Tomb Raider minula, moje první osobní setkání s Larou Croft proběhlo skrze Legendy o Medusině masce, která je součástí i nového vydání. Nicméně toto setkání nebylo zrovna valné. Mimo efektní kresbu si pamatuji hlavně fádní příběh, který na mě působil jenom jako nadbytečné pojítko mezi jednotlivými okénky. Nic, co by nadchlo, či přimělo k opakovanému čtení. Krátce poté proto taky kniha putovala do antikvariátu. Až o desítky komiksů a skoro dvě dekády později mám právě prostřednictvím Tomb Raider Archivu S.1 možnost, začíst se do Lařiných raných komiksových dobrodružství znovu. Tentokrát s novým přístupem, potřebným nadhledem a notnou dávkou nostalgie.

Podobně jako herní řada (mimochodem, přímo na stránkách Comics Centra si můžete přečíst obsáhlý článek o historii Tomb Raider), kde je kusý příběh jen zástěrkou pro ty hlavní přednosti – prsa, akce a poskakující prsa, staví i komiksová série předně na vizualitě a nosný příběh odsouvá do pozadí. Věta „Jsem Lara Croft, mám ráda vzrušení a vzácné artefakty“, která otevírá každou kapitolu, tak plně vystihuje naraci jednotlivých dobrodružství této neohrožené archeoložky. Scénárista Dan Jurgens dodržuje jednotnou strukturu vyprávění, v níž rezignuje na hlubší psychologii postav a omezuje se jen na tu nejjednodušší epizodickou kompozici, která se zběsile žene z jedné akce do druhé. Poměrně často tak ve scénáři vznikají citelné nedostatky a čtenář si marně láme hlavu nad tím, proč se postavy vydaly zrovna do té či oné země, aby se jen o pár okének později octli v jiné, tu zase chybí logické vysvětlení nebo motivace pro konkrétní situace nebo jednání. Ale pro Jurgense je nosná věcnost. Právě ta totiž dává dostatek prostoru hlavní atrakci, Laře Croft. Přesněji řečeno kresbě libující si v ní.

Vztah kreslíře Andyho Parka k Laře, o němž se zmiňuje v předmluvě knihy, je patrný z každé stránky. Produktivně pracuje s její sexualitou, její ženskost kloubí s obdivem k její postavě a přitom ji nikdy nedevalvuje na pouhý objekt. Neméně impozantní je také v akčních pasážích, které se pyšní neopakovatelnou dynamikou a kinetickou silou přesahující běžný rámec panelů. A byť byla Parkova kresba působivá už v Legendě o Medusině masce, teprve až v kolosálním Archivu S.1 plně vyniká se všemi těmi drobnostmi, které mi prve unikaly. Jednou z nich je působivá proměna komorníka Comptona, které je dosaženo efektní prací s detaily obličeje, vráskami a drobnými stíny, jež prozrazují transformaci jeho postavy dříve než samotné činy. Hostující Billy Tan a Francis Manapul Parkovi zdárně sekundují a svojí Image-like kresbou se pevně drží jeho stylu.

Jurgensovi s Parkem se podařilo vytvořit rafinovanou analogii herního Tomb Raidera. Prostinké příběhy kompenzují neutichajícím pohybem a akcí, která nedá čtenáři vydechnout a zároveň pro svou jednoduchost nepůsobí těžkopádně, aby po nějakém čase začaly nudit. Vznikl tak soudržný celek, jenž svou odlehčeností, věcností, přesně vymezeným způsobem vyprávění a devadesátkovými hláškami dává nostalgicky vzpomenout na dobu svého vzniku a připomíná jakýsi kompromis mezi televizními Lovci pokladů (Relic Hunter, 1999) a Alias (2001; Andy Park byl dokonce kreslířem nikdy nevydaného komiksu). A stejně jako videoherní série i komiksový Tomb Raider dospívá až s postupem času, kdy hledá těžiště svých předností v odlišných aspektech a u odlišných vydavatelství. Prozatím je jeho hlavním cílem bavit. Legendární artefakty, dinosauři, oživlí mrtví a hlavně Lara Croft. Tady je máte v celé jejich kráse. Navíc se závěrečnou galerií obálek, která tentokrát potěší víc než kdy jindy. V kolosálním formátu a knize, která je artefaktem sama o sobě. Tak si ho ulovte!

 

Tomb Raider Archivy S.1

Tomb Raider Archives Volume 1

Obsahuje sebrané sešity Tomb Raider #1-15 (1999-2001)

Počet stran: 416

Scénář: Dan Jurgens

Kresba: Andy Park, Billy Tan, Francis Manapul

Kresba tuší: Jonathan Sibal

Překlad: Alexandra Niklíčková

Vydalo Comics Centrum v roce 2017

 

Někdejší filmovědec, ex dramaturg Přehlídky netradičního filmu, bývalý komiksák.