Američané objevili Arabelu a trochu přitvrdili. Jejich říše Mýtů nejde pro ostrá slova daleko a krev teče víc, než by se našemu Rumburakovi mohlo líbit. Do toho ještě přidejte Orwellovské motivy o rovnosti jen pro někoho a jízda může začít.

Komiksové nakladatelství Crew českým fanouškům kromě legend (loni to byla například skvostná Černá orchidej) servíruje také nové a stále živé kusy. K nim patří i americká série Mýty, která začala vycházet u nakladatelství Vertigo (dospělá divize DC Comics) v květnu 2002 a dosud jede. U Crwe zatím vyšlo šest kusů a na květen se chystá sedmý s názvem Arabské noci (a dny). Dnes se podíváme na dvojku s názvem Farma zvířat, který letos vyšel už podruhé, a obsahuje sešity číslo 6 až 10 (v USA dosud vyšlo 150 sešitů Mýtů).

Mýty sice vycházejí jako pokračovaní většího vyprávění, ale to rozhodně není nepřekonatelná obtíž. Pro uvedení do problematiky vám bude stačit první panel, v němž se dočtete vše podstatné. Důležité je, že je Farma zvířat uzavřenou story, a to dost ujetou. Navíc ve vyšinutém světě, který vytvořil Američan Bill Willingham (komiksový tvůrce, který má na svědomý mimo jiné nějaký ty příběhy s X-Meny či Batmanem).

Volnost, rovnost, kulomet

Svět Mýtů napadl „Nepřítel“ a všechny pohádkové a mytologické bytosti musely ze své země prchnout. Postavy, co vypadají jako lidé, si vytvořily komunitu Mýtov v New Yorku, ostatní žijí na rozlehlé Farmě kdesi na severu státu. A v tomto rozdělení hledejme rozbušku, co odpálí celý příběh. Farma je sice obří, ale stále je to podle některých vězením a omezováním svobody, na kterou byli zvyklí ve svém původním světě. Rebelující Mýty, jimž velí tři prasátka (ani omylem roztomilá), vyženou kováře, který je má na starosti a začínají zbrojit. Blíží se krvavá revoluce, v níž proti sobě (mimo jiné) stojí Sněhurka, Šípková Růženka a Zlatovláska.

Willingham zručně buduje příběh, jemuž nechybí krutě vtipné šlehy (třeba Sněhurčino osvobozování kováře Weylanda) i patřičný spád, když jde do tuhého. Daří se mu vykroužit uzavřené vyprávění a přitom dodržet přesahy do minulosti i budoucnosti. Pro české čtenáře jsou bohužel trochu omezující některé reálie. Musíme se smířit s tím, že některé postavy nám bez hlubších znalostí anglofonních pohádek nic neřeknou.

farma3m

Roztomilá krutost obrazem

Kresbu tužkou obstaral britský výtvarník Mark Buckingham (např. Hellblazer) a tuší šermovala americká inkerská legenda Steve Leialoha (mrtě věcí pro DC Comics i Marvel). Oba pánové odvedli mistrovskou práci v akčních scénách, ale především v detailech. Panely se plní postavami a čtenář si může dlouhé minuty prohlížet roztomilého králíčka s puškou, květinku s revolverem atp. Parádní šok připraví čtenáři poslední strana prvního sešitu, kdy se doposud celkem rutinní návštěva Farmy promění v boj o život.

Kapky krve ze stránek pohádkových knih

Farma zvířat sice není začátkem Mýtů, ale po jejím přečtení se vám snadno může stát, že se do jejich světa rádi ponoříte. Jedničku snadno doženete a pak už to může šupat, dokud Crew bude vydávat.

P. S.: Co se týče třech malých prasátek, přemýšlím, zda je děsivější explicitní násilí Mýtů, nebo mrazivě strašidelný Christopher Walken ve svém legendárním vystoupení.

MÝTY 2: FARMA ZVÍŘAT
scénář: Bill Willingham
kresba tužkou: Mark Buckingham
kresba tuší: Steve Leialoha
český překlad: Viktor Janiš
2. vydání v roce 2015 vydalo nakladatelství Crew

myty_obalka

 

(někdy také Bohumír Tabák) Z tvůrčí činnosti jsem nejvíc pyšný na Krysáky (které jsem spoluvymyslel), Sajbršanson (který jsem dlouhá léta principáloval) a komiksy, které vytvářím s výtvarníkem TICHO762 (např. Oxygenius a Kamioňák Karel).