jr_bb-Tak jsme měli druhé výročí, paní Ewingová.
– No to musela bejt trachtace, žejo mladej pane.
– No, ani ne.

Je to tak. V pondělí patnáctého to byly právě dva roky, kdy jsme s Bobbym otevřeli vrt Ewing I. Uletělo to jak sviňa a je jisté, že třetí výročí už na vrtu neoslavíme.

Zima byla krutá a na rozdíl od loňského roku už na jaře “normální” režim nenajel. Příčin vidíme samozřejmě několik a zcela neobjektivně si myslíme, že ani jedna není v nás.

Abych ještě připomněl, jak takové provozování vrtu zhruba funguje:
Majitel Velkomožný má na starosti PHM a údržbu technologií spojených s vrtem. Velkomožný tedy na základě našich hlášení o denních prodejích nakoupí někde PHM a ty nám přivezou. Cenu určuje Velkomožný a jelikož má přístup do “našeho” pokladního systému, na dálku ji nastaví, o čemž nás informuje lístek, který vyjede z kasy. My máme provizi z každého prodaného litru bez ohledu na cenu. Je to méně než koruna a dle mých informací více, než mají nájemci na značkových čerpačkách (tam ovšem zase mají značku a výtoče zpravidla o něčem jiném).

Zboží v shopu je náš byznys. Čili oleje, sodovky, keksíky a cigára nakupujeme sami za svoje a jejich cenu (samozřejmě kromě cigaret) určujeme dle vlastního úsudku. Z tohoto našeho byznysu si ovšem Velkomožný ještě smluvně uzobne 5% z prodejní ceny (takže když si dám marži 30%, zbude mi 25%), u cigaret si vezme “jen” 1% (na cigaretách je marže kolem 7%).
Kromě toho platíme za nájem a frenšízu, dále elektriku (cca 11000,- měsíčně), vodu, likvidaci nebezpečných odpadů, provoz WC (ručníky, papír, mýdla) atd.

První rok a půl se provize z PHM v pohodě vykryly s uvedenými náklady a ještě obvykle zbylo na dvě minimální mzdy se všemi odvody zlodějskému státu. Plus samozřejmě nějaké koruny za naše zboží ze shopu, čili pohodička, jednou za tři měsíce se cvaklo podělané dépéháčko, investovalo se do rozšíření sortimentu, zabezpečení a taky vybavení pneuservisu, abychom si ještě něco přivydělali.

Loni na podzim se to ale někde trochu žvejklo a mně tedy z nudy nenapadlo nic lepšího, než si začít dělat excelovské tabulky s různými přehledy. A hleďme.
Zatímco naše stabilní náklady zůstaly stejné a prodeje na shopu vzhledem ke krizi klesly kupodivu jen zcela minimálně, výtoč PHM poklesl mezi lety 11 a 12 o cca 25%(!!!) měsíčně a mezi lety 12 a 13 o dalších 25% (!!!). Což v reálu znamená i pokles našich provizí z PHM o cca 10-15 tisíc měsíčně. Na takové pumpičce je to celkem fatální. Najednou jste v situaci, kdy platíte plusminus furt stejně, ale dostáváte o jedenáct litrů míň. Co s tím ale dělat?

Tady na vystrkově s víceméně stabilním provozem toho mnoho nevymyslíte. Udělali jsme pneuservis, začaly se opravovat sekačky. To samozřejmě znamená, že přijedete ve svém volnu a přezouváte, v Bobbyho případě se navíc hrabete v sekačkách a podobně. Testovali jsme různé typy sortimentu, ale žádná hitparáda. Tohle není dálnice a většinu zboží prodáme stejně v rámci příměstské “večerky”, když mají všichni ostatní v okolí zavřeno. A jelikož jsme jen dva a děláme s výjimkou čtyř dnů v měsíci furt, tak rozvíjení dalších aktivit je dost problematické, přeci jen nás rodiny chtějí občas vidět. A i když už něco vymyslíme, pořád tady visí damoklův meč v podobě měsíční výpovědní lhůty a případné investice či plány by mohly velice snadno a rychle skončit ve stoupě.

Zásadní otázka je samozřejmě tato: proč klesají výtoče?
My si můžeme jen myslet. Nejbližší pumpa je pouhých 10 km daleko a ceny udržuje stabilně o 1,70,- pod našimi. To je jako dost. Každý den posíláme přehled konkurence majiteli, ale samozřejmě bez reakce. Prostě on tak nakoupil a my máme vysoké provize, takže to nejde. Tak nevím. Buď je nenažraný, nebo neumí nakupovat, nebo neumí podnikat. Nedává mi to moc smysl. Faktem zůstává, že od nás si vezme stabilně furt totéž, objekt má za naše koruny vytápěný, udržovaný a všechno hraje. Přesto si myslím, že mu přece musí vadit, že mu na jeho výtočích utíkají statisíce ročně. Ale asi se pletu.

Námi navrženou instalaci LPG nám slibuje už dva roky, co půl roku ji posouvá o půl roku. Deinstalace jednoho stojanu a jeho nahrazení stacionárním kompresorem a vysavačem slibuje rok a půl, co půl roku ji posouvá o půl roku. Nahrazení nejstaršího a nejporuchovějšího stojanu na světě za novější slibuje rok a co půl roku posouvá o půl roku. Rok mu trvalo uvolnit finance na opravu zhroucené kanalizace a tedy nefunkčního veřejného WC.

K tomu si připočteme, že se už čtyřikrát stalo, že si to Velkomožný blbě spočítal a nechal nás třeba dva dny bez PHM. A to už je masakr. Dvakrát to Bobby zachránil tím, že vzal svoje auto, svůj vozík, tisícilitrovou bečku a jel si k sesterské pumpě 20 km půjčit. Velkomožný neudělal nic. Hádejte, kdo je za debila, když na benzince nemají benzin. Že by anonymní majitel se sídlem na Britských panenských ostrovech? Asi ne, Time.

To, že mnoho lidí omezilo ježdění auty, popřípadě tankují u supermarketů (často polských v Polsku) v rámci každotýdenního velkého nákupu, je další věc, která moc nepomůže. A nezapomínejme, že v Česku je cca 350 benzinek na milion obyvatel, zatímco např. v Německu snad kolem 180. Holt zlaté časy ropných magnátů jsou tytam a cenové války jsou dobré ‘pouze’ pro zákazníky, velké řetězce a podvodníky s nezdaněnými PHM. Snad se trh časem očistí, ale to už mi bude nejspíše dost jedno.

A tak jsme si s Bobbym řekli, že legrace stačilo. Každý další den tady se začíná stávat dnem promarněným, bez světla na konci tunelu. Dáme výpověď. Tak dobře, jako tady, se budem mít i za minimální mzdu ve šroubárně a s minimálním stresem, zvláště když ji teď zvednou na 8500,-.

Nebyl by to ovšem Ospalý Dallas, aby se neobjevila ještě jedna perlička. Od jednoho maníka jsme se dozvěděli zákulisní informaci, že se to Velkomožný chystá prodat. Zábavné, asi nás o tom chtěl informovat až dopisem psaným v azbuce na poslední chvíli, takhle se ale trošku zakuckal, když se ho na to Bobby napřímo zeptal. Takže všechno zapadá a co nevidět budeme magnáti na odpočinku. Byly to fajn dva roky, ale už se celkem těším. Svět je velký.

A v pátek zas to posrané dépéháčko:)

Šéfreaktor

Mediální magnát. Vydávám The Zeitung a točím Tak jde Zeit.