Muži v kuklách. Ilustrační foto. Snad tím nikoho nevyplaším.

Muži v kuklách. Ilustrační foto. Snad tím nikoho nevyplaším.

Každé povolání s sebou nese určitá rizika. Horníka může zasypat hornina, hasič může vyhořet, koloťuk se může stát premiérem, policajt třeba může zaspat konec směny. A pumpaře můžou přepadnout.

Statistika nuda je
Za ty dva a půl roku, co vrtáme, neuplynul měsíc, aby se mě nějaký chytrák z řad zákaznictva se škodolibým úšklebkem nezeptal, jestli už mě přepadli, když ta naše pumpička leží takhle mimo civilizaci. Většinou se přiznám, že ne, a zeptám se, zda dotyčný něco v tom směru plánuje.

Ne, nepřepadli nás. Zatím. Ale nemyslím si, že to bude dlouho trvat. Dle statistiky za poslední tři roky vychází u nás v průměru jedno přepadení na dva dny a tři minuty (zdroj: Petrol) . Takže je to v podstatě stejná tutovka, jako že bude Plzeň kopat penaltu. A nedávno udeřilo už i nedaleko od nás.

Splátkový kalendář?
Vesnička krásná středisková, 15 km vzdálená, s pumpou Eurooil na výjezdu k Olomouci. Na pumpě pracovala Bobbyho sousedka. Proč minulý čas? Nu což, dala výpověď. Dne 19.12. 2013 ji totiž přepadl zmrd s pistolí a sebral z kasy nějaké peníze, snad kolem deseti litrů. Úlovek jak sviňa.
Po její výpovědi se na pumpě střídala její kolegyně s paní šéfovou. Paní šéfovou přepadl zřejmě ten samý maník 29.12. a její bývalou kolegyni přepadl 8.1.2014. Tři přepadení co deset dní, to vypadá skoro na splátku providentu. Nebo šňupe koks? Nebo je to jen zmrd?

Maříme vyšetřování
Shodou okolností se Bobbymu dostala do ruky fotka z jednoho přepadení (dal mu ji policajt s tím, že je “volná” a je možno ji zveřejnit). Na černobílé fotce je vidět prodavačka a maník v černém s kuklou na hlavě, kterak na ní obouruč míří z bezpečné vzdálenosti pistolí. Tak tu fotku Bobby hodil na fejsbuk, aby mu po třech dnech zavolal vyšetřovatel, že maří vyšetřování. Když se ohradil, že fotka byla označena za “volnou” a že vzhledem ke skrytému číslu, z něhož policajt volal, ani není jasné, s kým vlastně mluví, mu policajt řekl, že si Bobbyho teda předvolá. Bobby mu řekl, ať předvolá a od té chvíle se policajt začal chovat normálně.
A že prý by se mohl pachatel vyplašit (asi by se lekl toho, že sám sebe v té kukle poznal. Jiný důvod nás s Bobbym nenapadl, protože na té fotce fakt není poznat vůbec nic). Bobby se Columba natvrdo zeptal, jak jsou teda s tím mařeným vyšetřováním daleko a dozvěděl se, že je to tajné.

O půl dne později volal náš zdroj, že dostal pojeb od šéfa vyšetřovatelů z okresu a ať to z facebooku stáhnem, nebo bude za úsvitu zastřelen. Tak jsme to stáhli. Ještě by se pachatel vyděsil, že na benzinkách bývají kamery a že všichni dobře víme, že chodí v černém a s kuklou. Nemluvě o ochraně osobních udájů. (fotku samozřejmě stále máme)

Ne jestli, ale kdy
Že nás dřív nebo později navštíví nějaký zmetek se zbraní považuju za celkem jisté. Narozdíl od sociálních věrozvěstů se nedomnívám, že za zvýšeným počtem přepadení je nějaká existenční nutnost nebo hlad. Tyhle věci dělají podle mě v naprosté většině prostě zmrdi, šmejdi, hajzli, kteří to prostě mají v sobě. Žádný Jean Valjean, co kvůli hladu ukradne chleba. Všimněte si, že chleba se moc nekrade. Dnešní “chudáci” hladoví po naftě, cigárech a kořalce. A jsou čím dál drzejší. A je jen otázkou, kdy se stane něco hrozného. Statisticky dojde ke zranění zhruba při každém sedmém přepadení, psychická újma u přepadených se vyčíslit nedá.

Nemám zbrojní pas a nemám střelnou zbraň. A i kdybych měl, asi bych s ohledem na svého syna a manželku život pro pár litrů dneska neriskoval. Dřív snad. Takhle alespoň doufám, že policie odvede dobrou práci a pachatele zmrzačí, zastřelí, nebo aspoň dopadne.

A bůh ochraňuj zmrda, pokud poznám, že ta zbraň je jen maketa.

Šéfreaktor

Mediální magnát. Vydávám The Zeitung a točím Tak jde Zeit.