Je za námi první čtvrtina prázdnin. Odborníci doporučují odpočinout si první dva týdny od školních povinností a na školu se začít zlehka připravovat dva týdny před začátkem školního roku. My máme v redakci trochu jiný názor. S malými výhradami souhlasíme s první částí doporučení, ale rozhodně si nemyslíme, že by se s opakováním učiva mělo čekat až na poslední dny prázdnin.

Pokud je opakování učiva podáno vhodnou formou, neexistuje v podstatě prázdninový den, který by nemohl být věnován nějakému tomu osvěžení znalostí. Podle vědců, které naše redakce oslovila, je ideální osvěžit si učivo v podobě rýmovaných říkanek. Mozek totiž nejsnadněji přijímá vlezlé informace.

Pár vzdělávacích rýmů našim čtenářům přinášíme. Začněme  takovým malým připomenutím konce školního roku tak, jak jej viděly naše milé pančelky třídní.

27. června 2017

Každá třídní:
“Už jen tři dni!”

Ondřej Šebestík

V první básničce si připomeneme pojem pevnost v tahu a zároveň si můžeme zopakovat své znalosti o zmiji obecné, o nebezpečí, které se skrývá v prázdninové přírodě a o významu ochrany našich plazů.

Včera jsem měl velkou snahu
zjistit pevnost zmije v tahu.
Projevila se však vada:
přetrh jsem ji jako hada!

Blbý básník

Bylo by chybou soustředit se pouze na naši přírodu. Zopakujme si tedy něco o kytovcích a zároveň si uvědomme, že ne každé zvířátko je vhodné jako domácí mazlíček.

Koupíte-li vorvaně
neusne vám ve vaně
Ucpe celou ulici
voni jsou dost velicí

M.W.Nawrath

Dodnes brázdí vody některých moří piráti. Připomeńme si to a zopakujme si současně základy anatomie.

Já jsem pirát z Karibiku,
když tě píchnu do pupíku,
patrně tě rozzlobí,
že ti čouhaj útroby.

Tichotlapka

Staré řecké báje a pověsti jsou důležitou součástí světového kultůrního dědictví. V následujícím textu si prosvištíme, co je to Kyklop.

Kde máš druhý oko?
Tak už mi to vyklop!
Nevím a jsem spoko,
vyklopil mi kyklop

Otec Fura

Nezapomeňme taky na zopakování dějepisu a občanské nauky. Přidat si také můžeme aspoň jedno německé slovíčko.

Jak zařídit klid a mír?
Čechům pivo, Němcům Bier.

Madla G

Vraťme se k přírodě a zopakujme si něco o sově a žížale. Zároveň si můžeme připomenout něco o slohovém útvaru “bulvární blábol”.

Vyletěla z patra sova
vejrá jako Patrasová.
Chce se asi napít z žalu
nebo letí pro žížalu.

Jan Švancara