Začíná to jako víceméně standardní buddy story, pak se ale něco zvrtne a je zle. Smrdutý mrchožrout je ten nejmenší problém, s Hrobicí bude hůř.

Mystický svět Zaklínače se rozšiřuje na další médium. Po knihách, filmu, televizi a hrách přichází komiks. Prvním příběhem je Skleněný dům a nakladatelství Crew jej vydalo pár měsíců po světové premiéře.

Nejde o „překreslení“ již vydaného příběhu, scenárista Paul Tobin (vyprofiloval se jako autor příběhů se superhrdiny Marvelu) vytvořil novou ponurou story odehrávající se ve fikčním světě Andrzeje Sapkowského. Než se pohneme dál, upozorňuji, že jde o můj první ponor do Zaklínače. Je toho zkrátka moc a času tak málo. Pokusím se tedy o hodnocení zcela oproštěné od kultovního nánosu Zaklínače.

Vše na jednom místě

Je skvělé, že Skleněný dům je přesně pro lidi jako já (Zaklínačem dosud nepolíbené), nezahlcuje příběh kvanty postav a hromadou interních odkazů (teda v to spíš doufám, než vím). Rozjíždí jednoduchou dějovou linku, hlavní hrdiny brzy zavede na jedno místo a tam to do čtenářů seká a pere v přesně odměřených dávkách. Tím proplétá postupné poodhalování, co je vlastně ten podivný Geralt zač.

Ponuré prostředí houstne a hororová atmosféra vám místy způsobuje příjemné mrazení v zátylku typu “Opravdu chci otočit na další stránku?“. Nakonec stejně otočíte, protože prostě musíte vědět, jak to bude dál. Nechybí ani suché hlášky a kapka nevinné erotiky.

Když komiks dočtete a párkrát se zhluboka nadechnete, dojde vám, že jste přečetli vlastně velice prostý příběh, který je starý jako lidstvo samo. Tato jeho prostota dodává fantasknímu světu Zaklínače opravdovou sílu a jasnou myšlenku.

z2m

Sblížení s komiksovým peklem

Výborné jsou i mystické postavy, které mi Zaklínače přibližují ke starému známému bomberu Hellboyovi. A to je takový pěkný oslí můstek k výtvarné stránce. Skleněný dům nakreslil Joe Querio, jenž má na svědomí několik příběhů Ú.P.V.O. (mimo jiné domovské organizace Hellboye). Toto přiblížení literární (a herní) kultovky s komiksovou je mimořádně zdařilé. Querio krásně pracuje s panely beze slov, šponuje napětí a pak do světa vypustí nějakou akční pumelici, na kterou zíráte s rozevřenou čelistí. Ocenil jsem také, že polonahé a nahé dívky nejsou v jeho pojetí lascivní cuchty, ale stále mají nádech tajemna.

Obálka od někoho jiného

Obálku Skleněného domu nakreslil slavný Mike Mignola (další pojítko s Hellboyem) a osobně jsem z ní úplně nadšený. Dlouhé minuty na ni dokážu koukat a vychutnávat si ji. Nicméně jsem si u ní vzpomněl na nedávnou debatu s mými kamarády (komiksovými tvůrci), jež se točila právě kolem problematiky obálek, které vytvořil jiný výtvarník než samotný komiks. Já v tom vidím přidanou hodnotu, oni spíš určitý druh podrazu na čtenáře, protože obálka slibuje, co uvnitř není. Názor si můžete udělat vlastní.

Ještě noticku o “bonusovém materiálu“. Kromě standardních náhledů do práce tvůrců v podobě skic, si tentokrát mohou komiksoví labužníci vychutnat tři reprodukce litografií na téma Zaklínač. A že jde o kvalitní společnost – Duncan Fegrado, Stan SakaiSimon Bisley!

Vstupte do světa Vědmáka

Tento komiks se jeví jako ideální prostředek, jak se nechat pohltit světem Zaklínače. Je jen na vás, zda chcete podlehnout další lákavé fikci a užívat si fantazii tvůrců. Skleněný dům má na hřbetu velkou jedničku, tak snad brzy přibudou další čísla. Zatím to rozhodně nevypadá na ztrátu času, naopak.

ZAKLÍNAČ: SKLENĚNÝ DŮM
scénář: Paul Tobin
kresba: Joe Querio
český překlad: Martin D. Antonín
V roce 2015 vydalo nakladatelství Crew

zaklinac_obalka

 

(někdy také Bohumír Tabák) Z tvůrčí činnosti jsem nejvíc pyšný na Krysáky (které jsem spoluvymyslel), Sajbršanson (který jsem dlouhá léta principáloval) a komiksy, které vytvářím s výtvarníkem TICHO762 (např. Oxygenius a Kamioňák Karel).