rozohovor2Ahoj Rosťo, díky že sis našel čas uprostřed příprav magazínu. Moje první otázka: Online je mrtvý? To je pěkně provokativní titulek.
Jinak by na to nikdo nekliknul.

Vynecháme úvodní plky, jestli dovolíš. Co to má jako znamenat ten tištěný Zeitung, to je nějaký vtip?
Ne, není, prostě jsme se rozhodli vycházet na papíře. Morálka přispěvatelů do online tady na www.zeitung.cz šla rapidně dolů, tak jsem se usnesl, že jeden článek měsíčně zvládne snad každý a pro měsíčník bude lepší papír než online.

To byl vážně jediný důvod, proč jít do tisku?
No ještě jeden byl. V tisku nefunguje AdBlock.

Jít do printu v dnešní době je docela jízda v protisměru, leda by za vámi stál nějaký mocný investor. Kdo za myšlenkou tištěného Zeitungu tedy ve skutečnosti stojí?
Rum.

Aha. A jak se tedy k projektu postavili ostatní autoři z webu?
Byli rádi, že je budu otravovat jen jednou za měsíc. Což jim nevyšlo.

Pojďme k obsahu. O čem The Zeitung Magazín bude? Jakým tématům se budete věnovat?
Je to pseudointelektuální měsíčník pro 93,3 % čtenářů, takže se budeme věnovat všemu a nejčastěji tomu, čemu ani za mák nerozumíme. Samozřejmě nebude chybět taková ta kultura jako filmy, knihy, televize atd., dále sport, hluboce pronikavé politické komentáře, na pokračování např. Facebook americké mafie, postřehy a fotky strýčka Aljoši z jeho studií v sovětském Leningradu 70. let, recenze deskových her, edukativní komiks a každému číslu by měl vévodit velký rozhovor, pokud možno s někým zajímavým. V nejhorším si pokecáme mezi sebou.

Prosím tě, těch 93,3 % čtenářů, to je nějaké divné číslo, ne?
Ano. Ano, je.

Tisk a distribuce něco stojí, to není jen nahodit článek na web. Takže přichází v dnešní době populární otázka: Jaký máte obchodní model?
Přemýšleli jsme nad tím opravdu hodně dlouho a nakonec jsme přišli na naprostý unikát. Nasadíme cenu o něco výše, než máme náklady, a čím víc toho prodáme, tím víc toho vyděláme. A taky jsme naštěstí hned do prvního čísla prodali inzerci, za což těm odvážným dobrodincům velmi děkuji.

První číslo má jen 8 stran, není to málo?
Je to pilotní číslo za nižší cenu. V pilotním díle seriálu se taky nedozvíte, jak to celé skončí. Ve skutečnosti jsme dopadli tak, že se nám do něj hromada dobrých věcí nevešla, takže další čísla už budou dvanáctistránková. Je to taková ochutnávka a varování, co od nás čtenář může čekat. Ode mne samotného se tam pro jistotu dokonce nevešlo nic.

Podnikáš s palivy z řepky, podnikáš v médiích. Nechystáš se taky na salámy?
Uzeniny mi zakázal doktor.

Ok, tak ještě si udělej na závěr promo, když už jsme u tebe na webu a otázky i odpovědi sis napsal sám: Kde si mohou odvážlivci, kteří neví co s penězi, magazín objednat?
Díky moc za tuhle otázku. Stačí navštívit www.zeitung-magazin.cz a tam už to snad zvládnou.

A první číslo vyjde kdy?
15. března tohoto roku. Ideální datum na obsazení trhu.

Děkuji si za rozhovor a přeji úspěch.

Šéfreaktor

Mediální magnát. Vydávám The Zeitung a točím Tak jde Zeit.