Tak jde Zeit #79

Photo by Austin Neill on Unsplash

Aktuální přehled neaktuálních zpráv. Tohle a mnohem více se dozvíte každý všední den ve vysílání Radia ZEITUNG na Patreonu.

Animal War: Kapr se pokusil zabít seniorku

V pondělí 23. prosince projížděla 62letá řidička osobního vozidla značky Škoda Felicia obcí Horní Police, když jí za jízdy skočil do klína vánoční kapr, kterého si vezla domů na přední sedačce spolujezdce v igelitové tašce uložené do lavoru a pokusil se jí prokousnout stehenní tepnu.

Teta se lekla a naprala to do betonového sloupku, přičemž si zranila nohu a hrudník, takže se ještě proletěla i vrtulníkem.

Já myslím, že by to mohla převzít na příští rok do nabídky nějaká ta firma na zážitky – vánoční let vrtulníkem a kapr zdarma. Na slevomatu trhák podzimu.

Pobavila i rada policie: „Z této zkušenosti se vážení motoristé poučte a živého vánočního kapra si při transportu vozidlem pořádně zajistěte.“

A my, milovníci zvířat, víme, že kapra nejlépe zajistíte paličkou a ostrým nožem.

Za recyklaci do basy

Samozřejmě ne každý si může dovolit lítat takhle na vánoce vrtulníkama. Stále existují lidé, kteří třou bídu z nouzí a snaží se přivydělat, kde se dá.

Jako třeba manželé Harrisonovi ze Skotska, které je pověstné šetrnými až šetřivými lidmi.

Tak tihle dva ještě s jedním kolegou sbírali použité poštovní známky. Ty potom očistili od razítek a jiných nečistot, nalepili je na pergamenový papír a jako archy nových známek je prodávali na Amazonu a eBayi.

Takhle dřeli celých 9 let. Akorát dřeli moc tvrdě, jelikož při čištění sundali ze známek kromě razítka i nějaké ochranné prvky, které jsou viditelné pod ultrafialovým světlem a podle kterých mašiny na poštách ty dopisy nějak třídí. Takže se na celou akci přišlo právě tak, že třídírna dopisy s těmito známkami vyplivla a benga už pak šly po stopě, až došly ke garáži právě v okamžiku, kdy tam strejda zrovna pucoval známky.

Mazec je, že ty dříče vůbec nikdo nepochválil za recyklaci. Naopak jim přišili podvod, praní peněz a další trestné činy a chudák Harrison dostal čtyřku natvrdo.

Britská pošta prý díky nim přišla o 421 tisíc liber (jakože asi 12 mega v korunách, což mě vždycky zaujme, jak někdo může přijít o něco, co předtím neměl, ale ok, chápu. Partija si prý za ty prachy pořídila drahé dovolené a luxusního bavoráka. Takže zase ty prachy vrátili do oběhu, ekonomika, DPH, a tak, dali práci lidem ve fabrice na auta, hotelovému personálu, zaměstnancům aerolinek, já jako nevím, komu se co ztratilo. A nadřeli se na to dost.

Dávám 10/10 za nápad, 8/10 za provedení kvůli těm ochranným prvkům.

Záhada mizejících pohlednic

Novinky.cz přinesly portrét pana Urbánka, který je největším sběratelem pohlednic s obrázky od Josefa Lady. A uvedly to skvělým titulkem:

„Sběratel Ladových pohlednic: Čím víc pohledů mám, tím hůře se mi shání další“

Tyvole tak to je ti záhada. Marně přemýšlím, čím by to tak mohlo bejt, že čím víc jich máš, tím míň jich zbývá tam venku? Co, bracho? Nezaslechl jsi nějakou šuškandu, že je Lada už přes 60 let po smrti a že už teda teď moc nemaluje? No nic.

Vlk: Jsem nevinnej, advokát to posral

Vánoční čas má přímo magickou moc, která přiměje i jinak racionální lidi chovat se tak trochu jako idioti.

Například jeden zoolog měl potřebu zastat se vlka. To jak je vlk zobrazován v pohádkách totiž není spravedlivé.

„Vůči vlkovi to samozřejmě spravedlivé není. Dostal postavu živočicha potměšilého, zlého, nedodržujícího dohody,“ podotýká zoolog Jan Andreska z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Připomíná, že o vlkovi se negativně píše už v Ezopových bajkách: „V nich se naprosto stejným způsobem objevuje už dva a půl tisíce let. Když si vezmeme literaturu celkem nedávnou, zmiňuje se o něm velmi podobně zmiňuje Karel Čapek v bajkách a povídkách. Když se mluví o vlku, je to ve zlém. Jsem si jistý, že se Čapek s vlkem v životě nepotkal.“

Kdo se ale s vlkem potkal, byla Karkulka, která si ho spletla se psem. Záměnu jí ale nelze vyčítat. Vlčí povaha je totiž ve skutečnosti té psí velmi podobná.

To ale tvůrce neodrazuje od toho, zobrazovat ho v nejčernějších barvách. Vlk ale ve skutečnosti nelační po malých dětech. Odedávna ho lákají jiná sousta, především ovce.

Samozřejmě chápu, že jde o nadsázku a dotaz vzešel spíše od novinářů, kteří taky ždímali ty svátky jak to jen šlo a samé ejchuchů a sestřihy přebreptů a nepovedených záběrů a tak podobně. Ale taky se možná jednalo o veřejnou službu Českého rozhlasu, který se asi i oprávněně domnívá, že mezi námi žijí dospělí lidé, kteří čtou zprávy na iRozhlas.cz a věří tomu, že vlci žerou babičky, pak se za ně převlíknou, umějí mluvit, ležet v posteli a obelstít a sežrat i Karkulku. Ale asi je i tato služba nutná, alespoň dle internetových diskusí je debilů u nás více než dost.

Příští rok by se mohl nějaký zoolog zastat třeba draků, ti na tom jsou ještě hůř, s tím jejich pojídáním princezen a tak.

Máte pokutu jeden kredit za porušení morálního statutu

Čína se chystá od nového roku v celostátním měřítku zavést takzvaný systém sociálního kreditu.

„Jakmile začne systém naplno fungovat, získá každý čínský občan bodové hodnocení sociálního kreditu, založené na svých činech. Pokud tedy někdo třeba nezaplatí účet nebo bude pouštět na veřejnosti hlasitou hudbu, bude mít bodové hodnocení nízké.

„Skóre“ může určit, jaká práva bude ten či onen člověk mít. Číňané, kteří se ocitnou na černé listině, si například nebudou moci koupit letenky či lístky na vlak, pracovat jako státní úředníci nebo vůbec působit v určitých oborech.“

No zní to našim uším asi šíleně, ale nějaká antropoložka z Londýna se o tom bavila s pěti sty Číňany a oni s tím vesměs souhlasili.

Hodně tam argumentovali tím, že je v Číně hodně různých podvodů a šmejdů a že by ten systém mohl ty nepravosti trochu omezit a pomoct jim v tom, aby věděli komu se dá důvěřovat.

A taky to přirovnávají ke karmě.

Dobrý bylo, že všichni ti Číňani si mysleli, že to přišlo ze západu, že tady to všichni máme zavedeno, a lítají tam po sítích různé hoaxy, třeba vyprávění o čínské vysokoškolačce, která se ocitla v zahraničí a i přes svou kvalifikaci si nemohla najít práci, protože měla v záznamech, že jela načerno vlakem.

A já vám nevím. Čína je prostě velká. Už jsem o tom ikskrát mluvil, jak se onehdá před lety vrátila z návštěvy Číny někdejší disidentka spisovatelka Eva Kantůrková, která si za bolševika odseděla rok v base. A ona někde v rádiu na dotaz jak to vidí s tím porušováním lidských práv v Číně a s tím vězněním tamních disidentů, řekla, že Čína je prostě velká, je tam miliarda lidí a ty musíte nějak ukočírovat, takže zabývat se pár uvězněnýma disidentama není úplně relevantní. Nebo prostě takhle nějak si to pamatuju.

A u nás už jsem taky slyšel říkat celkem chytré lidi, že třeba volební právo by mělo být třeba jen pro ty, co platí daně, nebo mají IQ nad nějakou hodnotou a tak. Takže podobně jako s těmi kamerovými systémy si myslím, že ten kreditní systém a sledování občanů si Západ brzo osvojí. To půjde vysvětlit jedna dvě – aby třeba podvodníci nemohli pokračovat v činnosti v jiných státech třeba Evropské unie. To přece dává smysl, ne?

Jít tomu štěstíčku naproti

Jak se říká, štěstí přeje připraveným, sportovní fanoušci zase znají obrat „jít štěstíčku naproti“.

Přesně to se rozhodly udělat na Silvestra šedesátiletá žena a její dvě dcery v německém Krefeldu. O půlnoci vypustily do oblak pět lampionů štěstí, to jsou takové ty létající věci, jak tam zapálíte parafin a ten teplý vzduch to vynese do nebe jako horkovzdušný balón a u toho si něco přejete.

Obvykle samozřejmě nikdo neví, co jste si při vypouštění přáli, to je tajné, že, ale tady se to prozradilo celkem rychle. Všechny tři ženy si evidentně přály zapálit místní zoo, jelikož ty jejich lampiony dopadly na střechu pavilónu opic, ten začal hořet a nakonec uhořelo 30 zvířat včetně goril, šimpanzů, orangutanů a nějací ptáci a jiná havěť. Uuuuuups:)

Dobrá práce! Zdá se, že paní s kaprem je pomstěna a snad se válečná štěstěna v Animal War konečně přiklonila na naší stranu.

Keby som bola princezná Arabela

Pan premiér Andrej Babiš držel v televizi novoroční poselství.

Takže prosimvás, kdo to neviděl a nebo netušil, máme se super. Jsme nejlepší v Evropě, možná i na světě a to prakticky úplně ve všem a bude se to ještě zlepšovat.

Sice máme na vrcholu hospodářského růstu rozpočet se schodkem 40 miliard a to nepočítám prožraný Privatizační fond za dalších minus 18, nepočítám, že se musí zvyšovat daně z chlastu a cigaret aby se mohly lepit populistické sračky, které mají Babiše udržet v sedle, nepočítám že se bude zdražovat bydlení, elektrika, vodné, stočné a potraviny, nepočítám, že máme stíhaného premiéra a tak, ale máme se skvěle.

A bude to ještě lepší, až se začne realizovat Národní investiční plán, který je podle chytrých hlav stejně jen seznam toho, co by se stejně dělalo, ale ne tak blbě a tak draze.

Ale Prchal se u psaní toho projevu zřejmě tak dojal nebo si dal o lajnu víc, že Babišovi strčil do huby větu:

„Představte si, že bych byl Harry Potter, měl kouzelnou hůlku a proměnil ty projekty hned teď ve skutečnost. Stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem.“

Jako hele. „Kdybych byl Harry Potter“ je úplně super. Úplně mi to připomnělo mě ve druhé třídě základní školy, když jsem třeba přemýšlel, jaké by to bylo mít samopal s nekonečným zásobníkem, nebo co bych dělal, kdybych měl prsten princezny Arabely.

Prostě nápady sedmiletého děcka, bohužel v podání předsedy vlády.

Já si třeba úplně nemyslím, že by Harry Potter chtěl nutně stavět zimní stadiony v kdejaké zapomenuté díře, kde o ně ani nestojí, bo by ani neutáhli jejich provoz. Ale hlavně. Kdyby byl Babiš Harry Potterem, tak by:

Jeho fotr nebyl kariérní komunista, nejmíň 2x vyšetřovaný za korupci a poškozování zájmu státu. Jeho matka by taktéž nebyla zažraná komunistka, která se aktivně hlásila do lidových soudů a zřejmě by tím pádem pak ani neumetala synáčkovi chodníček do KSČ. Vlastně by to nestihli, protože by byli oba hezky mrtví.

A Harry Babiš by tím pádem nejel do Maroka, ale akorát tak do prdele dělat ekonoma do Jednotného rolnického družstva Medzibrod nad Váhom, nestal by se agentem STB a to ani té hodné, ekonomické, a tím by byla určitá pravděpodobnost, že by se z něj nestal vychcany bezohledny zmrd, ale obyčejný buran v gumákách od hnoje, který by nevytáhl paty ze Slovenska a tím pádem teď nestahoval Česko do sraček. Takže ano, přeju si, aby byl Babiš Harry Potterem.