Nejspíš to všichni znáte. Spojíte si nějaký předmět, muziku, vůni, obraz apod. s jistým intenzivním zážitkem. Může jít o zážitek příjemný i nepříjemný, každopádně se vám vybaví vždy, když uvidíte onen předmět, zaslechnete onu muziku, ucítíte onu vůni…

Mám jeden takový zážitek spojený s docela bizarním předmětem a vybavuje se mi hodně často.

V druhé půlce jednoho března jsme se se třemi přáteli setkali u Pulčínských skal. Bylo nádherné počasí, ale ve vzduchu byl stále ještě cítit sníh a ve stínu stromů ho bylo dost na to, aby si špatně vybavený turista promáčel boty i nohavice.

Sešli jsme se v obci Pulčín, nejvýše položené obci na Valašsku. Je zde zajímavá hospoda Western Saloon U Willyho. Architektura odpovídá reálnému socialismu, interiér je plný trampských trofejí a změti různých cedulí, vlajek, map a podobných nezbytných zbytečností. Chvíli jsme poseděli uvnitř, ale slunce nás brzo vytáhlo ven.

Vyhřívali jsme se před hospodou a odhodlávali se pokračovat v putování k cíli naší cesty – Pulčínským skalám. Pak kousek od nás zastavilo auto s vozíkem a kusem neopracovaného dřeva. Řidič a jeho spolujezdec se snažili ten kus dřeva vyložit, ale dost se s tím trápili. Bylo by to zajímavé pokoukání, ale nějak nám to nedalo a pomohli jsme jim. Ukázalo se, že ten kus dřeva je určený na setkání řezbářů, které se u hospody chystalo.

Pomohli jsme ještě s několika dalšími kousky, povykládali s mistrem řezbářem a jako odměnu dostali hlt domací slivovice a vyřezávanou vařečku. Pak jsme se konečně vydali k Pulčínským skalám – největšímu moravskému skalnímu labyrintu. 

Počasí nám přálo i celý zbytek dne a výlet se povedl. Já jej už asi navždy budu mít spojený s vařečkou. Nejen s tou, kterou jsem si přivezl z Pulčína. Kdykoliv vařím a použiju při tom jakoukoliv dřevěnou vařečku, vybaví se mi tento nenáročný, ale velmi příjemný výlet a setkaní s řezbářem u trampské hospody.

(Vlastně ani pořádně nevím, odkud byl ten řezbář a odkud je tedy ona vařečka. V Lidečku náš výlet skončil a v nadpisu se mi víc líbila vařečka z Lidečka než z Pulčína.)

 

Horal, snílek, pisálek, generátor prchavých okamžiků, šéfreaktor, spoluautor Vibeke Björgen