V kanceláři panuje napjatá atmosféra. Aby ne, jsme na oddělení vražd, kde ty nejzávažnější severské zločiny řeší nejuznávanější severské kriminalistické duo. U honosnějšího stolu sedí komisařka Vibeke Björgen, něco mezi vikingskou válečnicí a ztepilou elfkou. Norská kráska se švédskou krví (proto to v Norsku nezvyklé ö) a finskou vodkou v žilách. Vibeke má možná postavu, která se právě nenosí, ale rozhodně ji umí nosit! I stůl Svensk kämpe z měkké finské borovice tuhne, když si k němu komisařka sedá. Právě „dělá papíry“, proto se přesuňme ke stolu na druhém konci prostorné místnosti.

Zde je za monitorem schován inspektor Ernø Vörösmarty, potomek maďarských emigrantů. Inspektor Vörösmarty vyhrál konkurz na místo asistenta paní komisařky díky třem sexy znakům ve svém jménu. Jiné schopnosti neprokázal, ale rozhodně ještě překvapí. Vörösmarty momentálně (s virtuositou hodnou českého úředníka) přechází v internetovém prohlížeči osloské společnosti Opera mezi databází hledaných zločinců, katalogem Ikea, přímým přenosem finále norské extraligy v curlingu, pětihodinovým záznamem pletení svetru a hodinovým záznamem švédské trojky.

„Vörösmarty!!!“

Komisařka se náhle za svým stolem vztyčí a zhluboka se nadechne. Jeden knoflíček elegantního kostýmku je užuž připraven k přeletu kanceláře.

„Zde, paní komisařko!“

Inspektor sebou cukne a během zlomku sekundy patnáctkrát zavře, otevře a znovu zavře všechna okna prohlížeče, vyleje do klávesnice horkou kávu a láhev minerálky Voss Artesian.

Animace @Radecho radecho.com

 

„Nezdá se mi tady ta žádost o provedení testů DNA, testů na detektoru lži a osobní prohlídku zadržených. Co je to za případ?“

„Ehm, to je ta vražda.“

„Hmm, to mě na oddělení vražd docela překvapuje. O co jde?!?“

„To je taková soukromá iniciativa, omlouvám se, paní komisařko.“

„Kristepane, Vörösmarty, tohle mi nedělejte! Takhle za mými zády! Proč jste se mi nesvěřil? Víte, že se se mnou dá domluvit!“

„Když já se bál, že se mi budete smát.“

„Co to melete, už jsem se vám někdy smála?! No dobře, smála, ale vždycky jsem měla důvod! Vražda je vážná věc, tady není pro posměšky místo!“

„Jste milá, paní komisařko.“

„Tak ven s tím! Jde o vašeho známého nebo příbuzného?“

„Svým způsobem.“

„Tak povídejte!“

„Kdysi jsem vám říkal, že mám tři psy, čtyři kočky a šest potkanů.

Chtěl jsem si potvrdit jisté podezření.

Těch potkanů totiž už mám jen pět…“

 

„Vörösmarty!!!“

Světoznámý nørský autor detektivek, otec tzv. severské detektivky, což jsou detektivky ze severu v hlavní roli se severskou detektivkou. Vydal již několik desítek tvítů pod nickem @VonWrath, své příběhy ilustruje pod přezdívkou @Radecho.

Předchozí článek

Rozjezd a Závod

Další článek

Konečná