Snad každý z nás někdy nějakým způsobem narazil na nějaký druh tzv. pyramidového schématu – „obchodního“ modelu známého také pod termínem letadlo. Řady podvedených nešťastníků nezměnily nic na tom, že se podobné praktiky v různé podobě objevují i nadále.

Poslední varianta je vskutku bizarní. Tentokrát se na konta povedených tvůrců neposílají peníze, ale přítelkyně a manželky. Nahlédněme do pravidel hry: Každý účastník obdržel e-mail obsahující mj. text: „Dostáváte seznam s šesti adresami. Na poslední adresu pošlete svoji přítelkyni nebo manželku tak, aby se cestou nepoškodila. Tuto adresu ze seznamu vyloučíte a na první místo seznamu doplníte adresu svoji. Upravený dopis rozešlete na pět adres svých kamarádů a známých. Za nějaký čas můžete očekávat zásilku 3 125 žen všech barev, velikostí a tvarů. Na základě složitých výpočtů mezi nimi bude např.: 8 Skandinávek, z toho 2 Švédky, dále např. 21 Francouzek, 19 Italek či 18 Thajek, 625 žen tmavé pleti apod.“ Následuje samozřejmý výčet toho, co se stane, pokud dotyčný manželku nepošle a e-maily nerozešle.

Pomiňme fakt, že uvedená čísla jsou při třeba i jen povrchním pohledu těžko obhajitelná (už jen těch vtipálků, kteří pošlou místo manželky kupříkladu její matku, neoblíbeného politika nebo jiný bláznivý předmět). Podstatný problém v principu hry nám objasnil známý ekolog, který nechce být jmenován, a tak přinášíme toliko jeho fotografii. „Hra může fungovat pouze omezený čas,“ říká Petr Šiška, „poněvadž systém brzy narazí na určitou mez, a jakmile ji překročí, zhroutí se. Zásoby žen na celém světě jsou totiž obnovitelné, ale rozhodně ne nevyčerpatelné. Sám jsem si to nakonec ověřil, neboť manželku jsem zaslal a žádná nová mi nepřišla…

Nejmenovaný ekolog není jediným postiženým. Jinému nešťastníkovi přišla jedna jediná žena, a to jeho původní manželka, protože nový majitel ji vrátil. Další si stěžuje na to, že jeho zásilka zase vůbec neodpovídá uváděným statistikám. Obdržel totiž podezřele velké množství českých učitelek.

[quote font=”verdana” font_size=”16″ color=”#000000″ bgcolor=”#74996b”]Policie je zatím bezradná. Zeptali jsme se na názor mluvčí Policie ČR Ester Tonfové. Obdrželi jsme výmluvnou odpověď: „Policie je zatím bezradná.“[/quote]

Zda není tohle novodobé „letadlo“ degradací ženy na pouhé zboží, na pouhý objekt zvrhlé hry, jsme se zeptali známé feministky Evelýny Kudlankové. Zde je její odpověď: „Zpočátku jsem se bála, cesta balíkem nebyla nejkomfortnější, ale na novém místě jsem si rychle zvykla, mám spoustu nových kamarádek a nový manžel se k nám chová slušně.

Z pochybné akce má skrytou radost jistý státní podnik. Mluvčí Norbert Nadrozměrný nám k tomu řekl: „Trochu to celé koliduje s naší novou obchodní aktivitou – poskytováním sexuálních služeb, ale jinak si vážíme toho, že se čeští muži rozhodli v tak rozsáhlé míře využívat v této hře Českou poštu.

Naše čtenáře rozhodně varujeme před účastí v tak obludné kontroverzní akci. Je to nedůstojné a z obchodního hlediska neudržitelné jednání.

Příště přineseme několik rad, jak obejít nařízení České pošty o zákazu přepravy živých obratlovců.

 

Ilustrace: www.flightradar24.com

Horal, snílek, pisálek, generátor prchavých okamžiků, šéfreaktor, spoluautor Vibeke Björgen