Inspektor Ernø Vörösmarty měl pocit, že se mu každou chvíli rozletí hlava, srdce vyletí z hrudního koše, střeva explodují a dohromady už jej neposkládá ani patoložka doktorka Ørjasæterová, která přitom byla schopná složit sama i veškerý nábytek ze systému Borgsjö.

Inspektora dělí několik minut od policejního zásahu a podle všeho by mu měl dnes velet. Pokusil se najít podporu u své kolegyně. Poručík  Åshild Hølová ovšem nevypadala jako někdo, kdo by ho v dané chvíli mohl podpořit. Působí tak křehce a zranitelně, až Vörösmartyho přepadla obrovská touha uchopit ji do náruče, prchnout do bezpečí a zachránit tak ji i sebe.

Jen na pěti mužích ze zásahové jednotky nebyla znát nervozita. V obličejích se jim nezachvěl jediný sval. Do jisté míry jim v tom možná pomáhaly černé kukly pod přilbami.

Vörösmarty sebral poslední zbytky odvahy a rozhodl se zahájit akci tím, že zkusí zazvonit na dveře domu, v jehož zahradě zaujali taktické pozice. Ukázal kolegům a kolegyni několik rozhodných gest a vystoupil zpoza túje.  Nechápavé pohledy zakuklenců nezaregistroval.

Dům mu připomínal hodně tlustého bratra dřevěného kostelu v Heddalu. Ideální místo pro někoho, kdo má v podsvětí přezdívku Krvavý Viking. Vörösmarty přistoupil ke dveřím, vytáhl zbraň, odjistil, zhluboka se nadechl a statečně zazvonil.

Po chvíli se ve dveřích objevil drobný mužíček, který ani zdaleka nepřipomínal zločince, pro kterého si přišli. Inspektor vypadl z konceptu. Odstrčil muže a vstoupil do prostorné haly. Po pravé ruce okamžitě zaregistroval nebezpečí. Zazmatkoval a bez míření tím směrem vystřelil. Ozval se zvuk tříštícího se skla a do haly vlétla vlna z obřího akvária.

Ve stejném okamžiku vrazili do místnosti muži ze zásahové jednotky, vrhli se na vyděšeného muže a povalili jej na vyhřezlý obsah akvária.  Vörösmarty měl tak příležitost zjistit, že jej po vstupu do haly ohrožoval obrovský vycpaný los.

Než si stačil oddechnout, vyřítila se z jednoho kouta haly obrovská žena připomínající rozzuřenou vikingskou válečnici a začala do něj bušit způsobem, kterému se nedokázal bránit. V tu chvíli se do bojů naštěstí vložila  Åshild Hølová. Nejprve ženu praštila tak, že ta okamžitě omdlela a svalila se na dvakrát lehčího inspektora, pak pro výstrahu vystřelila do vzduchu.

Podařilo se jí trefit závěsný systém obrovského lustru z losího paroží. Ten se zřítil a spadl jak na muže ze zásahové jednotky, tak na poručíka Hølovou i její oběť.  Pouze Vörösmartyho zachránilo měkké tělo vikingské bojovnice před závažnějším zraněním.

Když inspektor začal přemýšlet nad dalšími kroky, zazvonil mu telefon. V předtuše brzké záchrany se k němu propracoval do kapsy taktické vesty, aby zjistil, že volá samotná komisařka Vibeke Björgen. Vörösmarty se rozhlédl po všech tělech uvězněných a sténajících pod konstrukcí monstrózního lustru ve změti vody, ryb, rostlin, štěrku a dalšího obsahu akvária a telefon zvedl.

„Přejete si, paní komisařko?“

„Kde trčíte, Vörösmarty?“

„Zatýkáme Krvavého Vikinga.“

„Kde?!“

„Přece na Amundsenově 12 .“

„Aha. No, chybička se vloudí. Vezměte chlapy a Hølovou a rychle dojeďte za mnou na Andersenovu 12!

Mimochodem, nebydlí na Amundsenově 12 poslanec  Hølmebakk?“

Světoznámý nørský autor detektivek, otec tzv. severské detektivky, což jsou detektivky ze severu v hlavní roli se severskou detektivkou. Vydal již několik desítek tvítů pod nickem @VonWrath, své příběhy ilustruje pod přezdívkou @Radecho.