DomůZprávyKrvavá večeře: Arcibiskup z...

Krvavá večeře: Arcibiskup z Canterbury zavražděn opilými Vikingy

19. duben 1012 – Greenwich – K šokujícímu a brutálnímu incidentu došlo dnes v Greenwichi. Arcibiskup Ælfheah, zajatý loni v září Vikingy při obléhání Canterbury, odmítl za sebe nechat zaplatit výkupné. Reakce věznitelů byla krvavá.

Při loňském zářijovém vyplenění Canterbury, o kterém jsme informovali, si divocí Dánové vyžádali vysoké výkupné za opuštění města. Přestože platbu obdrželi, odvlekli s sebou také arcibiskupa Ælfheaha a po sedm měsíců jej věznili na své lodi, načež za něj požadovali další výkupné. Statečný arcibiskup ovšem vzkázal, aby občané loupeživé hordě žádné výkupné neplatili. Večerní vikingská hostina se z tohoto důvodu strašlivě zvrhla, když uchvatitelé, opilí vínem, zasypali nebohého kněze zvířecími kostmi a hlavami a následně ho jeden z nich ubil k smrti tupou stranou sekery.

Tato brutální vražda šokovala veřejnost a ukázala, že před těmito násilnými nájezdníky nikdo není v bezpečí. V redakci bychom se vůbec nedivili, kdyby byl statečný mučedník časem prohlášen za svatého, třeba jako Svatý Alphege.

Nejčtenější

Hádka v kostele vyvolala pogrom!

19. dubna 1506 - Lisabon - V obrovskou tragédii se zvrhla...

- REKLAMA -

spot_img