DomůZprávyŠokující zrada v byzantském...

Šokující zrada v byzantském paláci: Matka oslepila a uvěznila vlastního syna!

19. duben 797 – Konstantinopol – Dnes ráno se v císařském paláci odehrála dramatická scéna, když císařovna-regentka Irene z Athén zradila svého syna, císaře Konstantina VI., a nechala ho brutálně oslepit. Tento šokující čin ukončil jejich napjatý vztah a vyústil v palácový převrat, který dočista změnil mocenskou rovnováhu v impériu.

Kontroverzní Irene se de facto stala vládkyní říše poté, co byl její syn prohlášen za císaře v mladém věku. Jejich vztah se ale vyhrotil, když dospělý Konstantin získal plnou kontrolu nad trůnem, načež se ukázalo, že je naprosto neschopný vlády.

Nejenže utrpěl ponižující porážku od bulharského chána Kardama, kterému pak musel platit tribut, ale i na domácí scéně se choval neuvážlivě. Obnovil pronásledování uctívačů ikon, svému strýci nechal vypíchnout oči a dalším čtyřem nevlastním bratrům svého otce vyříznout jazyky. Jeho bývalí arménští stoupenci se vzbouřili poté, co oslepil jejich generála Alexia Mosela. Tuto vzpouru v roce 793 potlačil s mimořádnou krutostí. Další nevraživost způsobil také jeho rozvod a následný nový sňatek s milenkou.

Jeho hrůzovláda plná násilí a dvorských intrik skončila dnes ráno, kdy byl svou osobní stráží uvěznen a oslepen na rozkaz vlastní matky.

Tato drastická událost šokovala obyvatele Byzance a rozvířila debaty o legitimnosti vlády Irene a budoucnosti říše. Prozatím je Byzantský trůn pevně v rukou Irene, ale zůstává otázkou, jak dlouho bude schopna udržet moc a jaké důsledky přinese tento zásadní zvrat v byzantském impériu. Situaci i nadále sledujeme.

Nejčtenější

Hádka v kostele vyvolala pogrom!

19. dubna 1506 - Lisabon - V obrovskou tragédii se zvrhla...

Krvavá večeře: Arcibiskup z Canterbury zavražděn opilými Vikingy

19. duben 1012 - Greenwich - K šokujícímu a brutálnímu incidentu...

- REKLAMA -

spot_img