Když se řekne islandská hudební scéna, málokoho hned v první chvíli nenapadne Björk (Guðmundsdóttir). Pár lidí ještě jmenuje kapelu Sigur Rós. Asi jen znalci dokáží uvést alespoň tři další jména. Island je přitom hudebně dost bohatý. Vedle Björk a Sigur Rós je tady spousta kapel, u kterých je možné mluvit o světové proslulosti. Je to zajímavé, pokud si uvědomíme, že Islanďanů je řádově tolik jako Brňáků. Podívejme se dnes na pár z islandských hudebních projektů.

První v abecedě mám kapelu Amiina. Jde původně o smyčcový dívčí kvartet. Později se ke kvartetu přidali dva pánové.

Členové kapely hrají na celou řadu méně i více exotických nástrojů. Za všechny bych jmenoval pilu.

S texty se kapela moc nemaže. Jednou z mála otextovaných skladeb je What Are We Waiting For. Ta mě natolik zaujala, že ji předkládám, i když k ní neexistuje oficiální klip.

Amiina za svou momentální slávu možná trochu vděčí uzké spolupráci se Sigur Rós.  Jsou slyšet na studiových nahrávkách, ale také vidět na řadě koncertů. Předkládám dva skvělé klipy, kde Amiina doprovází Sigur Rós.

Zatím poslední desku vydala kapela na konci minulého roku. Poslechnout si ji můžete třeba na Spotify.

Kapela Múm vznikla v roce 1997. Také pro jejich hudbu je tipecký mix elektroniky a tradičních nástrojů. Docela bizarním počinem je spolupráce s australskou hvězdičkou Kylie Minogue. Vznikla tak pozoruhodná skladba Whistle. Píseň vznikla pro film Jack & Diane, “lesbické vlkodlačí drama”, v němž Kylie Minogue také hraje. 

V Múm působily “pouze” dvě ženy, v kapele Mammút již mají opět převahu. Ten ženský prvek je v jejich tvorbě výrazně znát. Hudba zasněná podobně jako pohled na islandskou krajinu.

Skladbu Glæður zpracovala také další výrazně dámská kapela – Samaris. Tahle trojice spoléhá na kombinaci ženského vokálu, elektroniky a nějakého tradičního nástroje, v tomhle případě klarinetu.

Zpěvačka Samaris, Jófríður Ákadóttir, pracuje také na vlastním projektu – JFDR. Na začátku roku 2017 vyšlo album Brasil, z něhož je skladba White Sun.

V květnu do ČR zavítala hudební skladatelka a zpěvačka Sóley (Stefánsdóttir). Se svojí tvorbou perfektně zapadá do dnešní lehce zasněné a experimentální ochutnávky islandské muziky.

Dnešní hudební výlet na “ostrov ohně a ledu” zakončíme kapelou Vök. Nepřehlédnutelnou členkou kapely je zpěvačka Margrét Rán Magnúsdóttir. Trochu mi připomíná drzého výrostka a její hlas tak taky trochu zní. Také Vök hráli v květnu v ČR.

Horal, snílek, pisálek, generátor prchavých okamžiků, šéfreaktor, spoluautor Vibeke Björgen

Další článek

Historky z Brna